ISSN 2717-7394

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


RAT KOHLEASI DOĞUMDAN SONRA GELİŞMEYE DEVAM EDER

Giriş: Ektoderm kaynaklı kulak, gelişim açısından türden türe farklılık gösteren kompleks bir yapı sergilemektedir.

Amaç: Bu çalışma iç kulaktaki korti organının doğum öncesi ve doğum sonrası gelişim sürecini ışık mikroskobu kullanarak tanımlamak için yapılmıştır.

Materyal-Metot: Bu çalışmada Wistar Albino cinsi sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar prenatal ve postnatal olarak iki gruba ayrıldı. Prenatal gruplar 17.,19., ve 21. günlerden oluşurken; yavrulardan oluşan doğum sonrası gruplar 1,5,10,15. günlerden oluşturuldu. Denekler etik kurallara uygun olarak dekapite edildikten sonra kohleaları çıkarılıp ışık mikroskobunda incelendi.

Bulgular: Kohlear tünelin lümeni prenatal dönem boyunca yalancı çok katlı epitel ile örtülüydü. Embriyonik dönemde kohlear kanalın scala media, scala timpani ve scala vestibuli bölmelenmesi tamamlanmadı. Korti organı doğum sonrası 15. güne kadar erişkin halini kazanmadı.

Sonuç: Sıçanlarda korti organı oluşumu postnatal 15. günde tamamlanır. Sıçan yavruları embriyonik ve erken doğum sonrası yaşamlarında işitemezler.Keywords
Korti organı, Postnatal gelişim, Prenatal gelişim.

References

Advanced Search


Announcements


    Önemli Duyuru!

    Site üzerinde çalışmalar devam etmektedir.  Sitedeki eksikler en kısa zamanda tamamlanacak.Address :Yayıncı: Gevher Nesibe Sağlık Araştırmaları Merkezi
Telephone :+90 551 621 70 76 (Turkey) Fax :+90 216 606 32 75
Email :gevhernesibedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri